Biblia Aramejska – spotkanie autorskie

17 listopada 2019 r. w naszej bibiotece działającej przy Parafii miało miesjce spotkanie z autorami Biblii Aramejskiej –  ks. prof. Antonim Troniną i ks. prof. Mirosławem Wróblem.

W wydarzeniu tym uczestniczyli ks. Proboszcz Marek Warchoł z wikariuszami, ks. Józef Dziduch oraz osoby, które chcą jeszcze bardziej zagłębić się w lekturę Pisma Świętego i poznać głębię Jego treści.

Po słowie kierowanym przez autorów w.w. publikacji, była możliwość rozmowy z autorami m.in. o kulisach powstawania Biblii i uzyskanie pamiątkowego wpisu przez autorów do nabytych egzemplarzy.

„Zamierzeniem twórców tego projektu jest udostępnienie aramejskiej Volks-Bibel (Biblii na użytek ludu), której barwne tradycje cieszyły się dużą popularnością w czasach Jezusa i apostołów. Z jednej strony stanowiły one parafrazę i wyjaśnienie tekstów Starego Testamentu oraz komentarz do nich, z drugiej zaś źródło inspiracji dla Jezusa i autorów Nowego Testamentu.Wiele treści zawartych w bogatych tradycjach żydowskich okresu przedchrześcijańskiego oraz w późniejszych tradycjach chrześcijańskich lepiej można zrozumieć w świetle przekazu targumicznego. Jezus i Jego uczniowie słyszeli te tradycje w synagogach, uczyli się ich w szkołach i dyskutowali o nich w rodzinach. Używając w mowie potocznej języka aramejskiego, całym sercem przeżywali treści wyjaśniane i komentowane przez barwne i żywe tradycje targumiczne.”

(ze wstępu) ks. Mirosław Stanisław Wróbel

Link do galerii z tego wydarzenia