O Parafii

Parafia Matki Bożej Różańcowej

Parafia powstała w nowo wzniesionym osiedlu Widok, w dzielnicy Czuby, który to teren jeszcze w 1987 r. stanowił miejsce zgromadzenia się wiernych uczestniczących w spotkaniu z Ojcem świętym Janem Pawłem II. Akt erekcyjny wydał abp Bolesław Pylak 15 stycznia 1993r. Do tego czasu funkcjonował tu samodzielny ośrodek duszpasterski. Obowiązki tworzenia parafii powierzono ks. Lechowi Kunie.
Zespół sakralny obejmuje docelowy kościół  – dwie kondygnacje(ciągle trwają prace upiększające) oraz plebanię wzniesioną w latach 1992-1993. Starą  kaplicę (1992-1993), którą  pobłogosławił ks. Abp Bolesław Pylak 27 maja 1993r. wykorzystano po gruntownym remoncie i modernizacji na przedszkole (2009).  Prace budowlane docelowej świątyni parafialnej rozpoczęto w 2001 r. – zasiedlono w 2007 r.

Ulice należące do parafii:
Agatowa, Ametystowa, Bursztynowa, Kryształowa, Na Stoku, Onyksowa, Opalowa, Perłowa, Rubinowa, Szafirowa, Topazowa, Turniowa, Turkusowa, Wyżynna.
Liczba osób zameldowanych mieszkających na terenie parafii:
15327 osób.


Odpust parafialny:
Matki Bożej Różańcowej 7 października.

Uzyskanie odpustu w afiliowanym sanktuarium jest możliwe w następujących okolicznościach:

1. w święto tytularne Bazyliki Matki Bożej Większej – 5 sierpnia, tego dnia wspominana jest rocznica poświęcenia bazyliki rzymskiej

2. w święto tytularne kościoła sanktuaryjnego – NMP Różańcowej – 7 października, j.w.

3. we wszystkie uroczystości poświęcone Najświętszej Maryi Pannie:

· Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia
· Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
· Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia

4.  odpust można uzyskać także raz w roku w dniu wybranym indywidualnie przez każdego wiernego

5.  wyjątkową wartość nadano także zorganizowanym grupom pielgrzymów, które przybywają do sanktuarium: mogą one uzyskać przywilej odpustu każdorazowo, kiedy nawiedzą to miejsce.

Przywileje duchowe, zwane odpustami, można uzyskać pod zwykłymi warunkami. Są to: spowiedź, uczestnictwo w Mszy św. i przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencji Ojca Świętego, wyznanie wiary oraz wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

 

 

 Papież Jan Paweł II w czasie niezwykłej pielgrzymki 7 czerwca 1987 r. w Parafii Świętej Rodziny wypowiedział te słowa do wiernych licznie zgromadzonych wokół ołtarza ( sektory z wiernymi w wąwozie i na obrzeżach naszej parafii )

Raduję się dzisiaj z Kościołem lubelskim,

który jest Matką wszystkich kościołów na tej ziemi, na tej prastarej, polskiej, jagiellońskiej ziemi.

Ziemi doświadczonej, ziemi wiernej…

Wszystkich kościołów coraz to przybywających,

bo rosną rzesze Ludu Bożego,

rośnie potrzeba świątyń.

Raduję się tym, że przybywa świątyń w diecezji lubelskiej i życzę Wam wszystkim, drodzy Bracia i Siostry, ażeby Chrystus miał pośród Was zawsze i wszędzie swój dach nad głową.