PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - 14.09.2014 - KOMUNIKATY DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiaj święto Podwyższenia Krzyża Świętego (także: Pańskiego) – święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Krzyż ten jest dla nas największą relikwią. Nabożeństwa ku Jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.

2. Dzisiaj II niedziela m-ca – taca na budowę kościoła.

3. Od czwartku (11.IX) mamy Krzyż z wizerunkiem Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego Najwyższego Kapłana. Krzyż wzorowany jest na krzyżu Św. Damiana. W układzie graficznym krzyża przedstawiono Ewangelistów za pomocą symboli, które są ich atrybutami i tak Marek – lew, Mateusz – człowiek, Łukasz – wół, Jan – orzeł.

4. Serdecznie dziękuję P. Tomaszowi Banachowi za transport Krzyża aż spod Cieszyna. Bóg zapłać!

5. Jutro spotkanie Rady Duszpasterskiej (poniedziałek) o godz. 19.00. Proszę o obecność.

6. W TYM TYGODNIU OBCHODZIMY:

• Poniedziałek (15.09) –NMP Bolesnej, wspomnienie

• Wtorek (16.09)- Św. Korneliusza, p., Cypriana, bp., mm wspomnienie

• Czwartek (18.09) – ŚW. STANISŁAWA KOSTKI, z., święto - Dzień Patronalny młodzieży i Polski

• Sobota (13.09) – Św. Andrzeja Kim Taegon, prb, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy męczenników.

1. Za tydzień będzie zbiórka na budowę kościoła w Skrobowie. Przybędzie Proboszcz ks. Mirosław Skałban.

2. Zbliża się czas przyjęcia do naszego kościoła Cudownego Obrazu MB Latyczowskiej. Zostało 20 dni. Cudowny wizerunek Matki Bożej już peregrynuje. Jutro, (15.09.) o godz. 18.30 obraz przybędzie do Katedry. Matka Boża nawiedzi 20 lubelskich kościołów, zgodnie z 20 tajemnicami różańcowymi. Do naszej parafii Obraz dotrze dokładnie w 236. rocz. jego koronacji. 4.X br. o g. 10.00, procesyjne przeniesiemy obraz z Par. św. Rodziny.

3. Za dwa tygodnie 28 września rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje, będą trwały 4 dni.

Prosimy o rozplanowanie codziennych obowiązków, aby każdego dnia znaleźć czas na przyjście do świątyni. Będzie to w parafii, czas szczególnej łaski, czas modlitwy, skupienia, codziennych nabożeństw i katechez, podczas których będziemy przygotowywać się do uroczystego przyjęcia Cudownego Obrazu Matki Bożej.

•
    1. W środę – 17.09. o g. 19.00. konferencja przedślubna nr 3 w dolnej kaplicy. Wejście obok biblioteki.

2. Chór Cum Sanctis działający przy naszej parafii pod opieką Ks. Krzysztofa Flisa i P. Dyr. Barbary Pazur ogłasza nowy nabór. Chór oferuje ciekawy repertuar, pracę nad warsztatem wokalnym, atrakcyjne koncerty. Zapraszamy tych, którzy lubią śpiewać i chcą spędzić czas w miłej atmosferze, w gronie przyjaciół. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i wtorki w godz. 19.00-21.00 w sali konferencyjnej. Zapraszamy!

3. Rozpoczynają się zajęcia umuzykalniające dla dzieci i niemowląt w wieku 0-36 m-cy. Zapisy i informacje www.muzykadlamalucha.pl

4. W dn. 15-20 września będzie możliwość oddania MAKULATURY na cele dobroczynne. Kontener będzie podstawiony od jutra do soboty, do godz. 14 na parkingu kościelnym.

•
    1. Składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ za dary przekazane na rzecz prowadzonych obecnie prac, na konto lub w kancelarii: Bursztynowa 12/15 = 50; Podręczniki u Eli = 200 I dar na kwiaty dla Matki Bożej = 300;

Drzewo Krzyża Pańskiego - Święta Helena (248–328), matka cesarza Konstantyna Wielkiego, odnalazła obok Golgoty krzyż, który wykazywał cudowną moc uzdrawiania. Uznano, że to ten, na którym ukrzyżowano Chrystusa. W Lublinie podczas nalotów Luftwaffe we wrześniu 1939 roku bombardowania i ostrzał spowodowały tysiące ofiar, obróciły w perzynę część śródmieścia, fabryczne dzielnice, nie oszczędziły Starego Miasta i przylegającej doń archikatedry, lecz nie dotknęły usytuowanego w pobliżu kościoła oo. dominikanów z relikwiami. Żadnego uszczerbku ta świątynia nie doznała także podczas walk o Lublin w lipcu 1944 roku. Sześćsetletnie nieomal dzieje obecności Drzewa Świętego w Lublinie zakończyły się w 1991 roku. W nocy z 9 na 10 lutego relikwie zostały skradzione. Klasztor lubelski posiada jednak wciąż dwa inne zabytki związane z kultem relikwii: tzw. wielką monstrancję oraz pacyfikał [relikwiarz w kształcie krzyża podawany wiernym do ucałowania – red.] z małą cząstką Drzewa Świętego.

Pielgrzymka – ciąg dalszy… to najnowsza propozycja spotkań  w ramach promocji Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę.  Pierwsze spotkanie odbędzie się w Lublinie w parafii św. Stanisława B.M. przy ul. Zbożowej, 21 września od godz. 17.00.

Szczegóły na  www.pielgrzymka.lublin.pl. Zapraszam wszystkich pielgrzymów oraz przyjaciół pielgrzymki. Ks. Mirek Ładniak, Przewodnik Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Konto parafialne: BPS S.A. O/Lublin: 15 1930 1709 2001 0009 0476 0001

"Zazwyczaj cierpienie wypędza i pożera radość, jeżeli się cierpi bez celu. Cierpienie zaś w intencji dobrej rodzi najpiękniejszą, najczystszą i najtrwalszą radość, jaką mieli męczennicy."

3. Radca prawny – terminy podawane są w niedzele

- Kancelaria nr II

4. Grupa AA "Bursztynowa" miting AA soboty, godz. 17.00 - 19.00 (każda I sobota m-ca miting otwarty), sala "Betania", wejście od biblioteki.

5. Grupa Al-Anon "Jutrzenka" mitingi w każdą środę, godz. 17.00 - 19.00 w sali "JERYCHO" w podziemiu kościoła, wejście od parkingu i biblioteki. Miting otwarty - I środa miesiąca.

Godziny i nr tel. wywieszone są na drzwiach sali, w dolnej kondygnacji kościoła, przekazanej do dyspozycji w/w stowarzyszeń i instytucji. Jest to wyjątkowa okazja do uporządkowania życia swojego i rodziny, zachęcamy do odważnego korzystania z oferowanej posługi.